Wyznaczanie celu. Planowanie, działanie, realizacja
Określone rezultaty, plany i marzenia… to wszystko da się osiągnąć dzięki zaplanowanym działaniom. Aby z sukcesem osiągnąć to, co zaplanowaliśmy, warto nakreślić sobie cel. Efektywne wyznaczanie celu metodą SMART zwiększa prawdopodobieństwo jego osiągnięcia. Jak to zrobić? Oto kilka rad.
Wyznaczanie celu metodą SMART
Po pierwsze – cel powinien być skonkretyzowany. Oznacza to nic innego jak jasne określenie celu. Na tym etapie wiemy, co chcemy osiągnąć. Im bardziej szczegółowy, tym lepiej. Przechodząc do meritum jest nam łatwiej sprecyzować nasze oczekiwania.
Po drugie – mierzalny. Aby mieć pewność, że określony cel został osiągnięty, warto wyznaczyć sposób jego mierzenia. Założone wskaźniki pozwolą nam w jasny sposób trzymać rękę na pulsie. Dzięki temu łatwiej nam oceniać postępy w drodze do celu.
Z kolei cel powinien być atrakcyjny i ambitny. Cel, który obraliśmy, powinien nas motywować do jego osiągnięcia. Określenie wymiernych korzyści, zysków czy wysokiego stopnia satysfakcji to podstawa. Wpłynie to na fakt, że na etapie ścieżki realizacji będziemy bardziej zaangażowani, wydajniejsi i zmotywowani. Jest to jedna z najważniejszych cech celu, aby utrzymać naszą chęć osiągnięcia na wysokim poziomie.
Co jeszcze?
Cel powinien być realistyczny. Realizm ten polega na tym, że cel powinien być przez nas do osiągnięcia. Jeśli będzie abstrakcyjny to nie uda nam się jego osiągnąć, przez co cała droga do realizacji zamierzonych planów okaże się fiaskiem. Poza brakiem wymiernego efektu, dojdzie brak satysfakcji z poświęconego czasu i wykonanej pracy. Wpłynie to nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na motywację przy realizacji kolejnych projektów, próbę osiągnięcia innego celu.
Ostatnim punktem w ramach planu SMART jest jasne określenie czasu do kiedy planujemy zrealizować cel. Dlaczego terminowość jest taka ważna? Utrzymanie motywacji, nieustanna praca oraz łatwość w planowaniu podzadań, które przybliżają do finału naszych starań- to główne zalety tego etapu planowania.
Wyznaczanie celu – działanie i realizacja
Jeśli mamy już sprecyzowany cel spełniający założenia SMART to nadszedł czas na działanie i realizację. Działanie to nic innego jak wszystkie czynności, które zbliżają nas do spełnienia założonego celu. Każdy krok, podjęta czynność oraz wszystko to, co jest wymagane do zakończenia projektu zwanego celem – ma bardzo dużą wagę w ujęciu holistycznym. Sama realizacja to osiągnięcie go w 100%, a jeśli nie został w pełni zrealizowany to należy podjąć próby analizy co poszło nie tak, co powinno być inaczej zrobione, wskazanie co zostało pominięte. Cel to nie tylko marzenia, cel to realne działania zwieńczone sukcesem.
Podsumowanie
Wyznaczając sobie cel warto podjąć wszelkie czynności, które pozwolą nam go osiągnąć. SMART – te cechy powinny być dla nas wytycznymi w przypadku planowania i wyznaczania celów. W trakcie działań powinniśmy być nieustannie zmotywowani, aby założenia, które powzięliśmy nie znikały nam z pola widzenia. Realizacja celu będzie dla nas satysfakcjonująca jeśli będzie w pełni osiągnięty w przewidzianym terminie lub przed przed czasem.
Zobacz inne nasze artykuły: KLIKNIJ TUTAJ