© All rights reserved. Powered by VLThemes.

rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna – o czym pamiętać?

Zmiana pracy, nowe wyzwania, ciekawe zajęcia… nowy start! Zanim jednak to nastąpi czeka nas rozmowa kwalifikacyjna. Jak wygląda? O czym należy pamiętać w trakcie jej przebiegu? Oto punkt widzenia osoby rekrutowanej oraz rekrutera.

Rekrutacja – słów kilka

Rozmowa rekrutacyjna jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji w całym życiu zawodowym. Obie strony chcą wypaść jak najlepiej. Potencjalny pracownik stara się „sprzedać” siebie i wypaść dobrze, aby dać sobie szansę na zatrudnienie. Z drugiej strony, pracodawca również walczy o to, aby wypaść dobrze w oczach potencjalnego pracownika. Jego kompetencje, doświadczenie i wiedza mogą wiele wnieść do organizacji, a tym samym zwiększyć jej zyski.

Okiem pracownika – czyli o czym należy pamiętać?

Stało się. Zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Oto kilka zasad, których należy przestrzegać będąc zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną.

Po pierwsze – bądź punktualny. Jest to bardzo ważne, gdyż rekruterzy mają określony czas na przeprowadzenie w/w rozmowy. Spóźnienie się nie jest mile widziane – pokazuje to Twoją obojętność, brak poszanowania cennego czasu osoby prowadzącej spotkanie. Dlatego zaplanuj sobie czas. Wstań szybciej, wyrusz wcześniej z domu, aby poranne korki na drodze, wypadek itp. nie pokrzyżowały Tobie planów. Być może to najważniejsza rozmowa w Twoim życiu!

Po drugie – przygotuj się. Startujesz na konkretne stanowisko, dlatego zapamiętaj jego nazwę. Sprawdź czym zajmuje się firma, do której aplikujesz. Poznaj jej produkty, historię oraz osoby zarządzające. Zazwyczaj rekruterzy nawiązują do firmy, której dotyczy rozmowa- nie daj się zaskoczyć. To Ty zaskocz przedstawiciela firmy. Rozmowa kwalifikacyjna to pole bitewne obu stron.

Po trzecie – wyglądaj schludnie. T-shirt? Krótkie spodenki? Owszem, o ile startujesz na stanowisko ratownika wodnego na małej, podmiejskiej plaży. Twój ubiór mówi wiele o Tobie i Twoim podejściu do potencjalnego pracodawcy. Szacunek, powaga sytuacji oraz ład i porządek – to wszystko wiąże się z Twoimi ciuchami. Pokaż się z jak najlepszej strony.

O czym jeszcze warto pamiętać w trakcie rekrutacji?

Bądź konkretny i mów prawdę. Kłamstwo ma krótkie nogi, dlatego staraj się nie ubarwiać rzeczywistości. Mów prawdę – potencjalny pracodawca jest w stanie w każdym momencie rozmowy zweryfikować Twoje kompetencje np. poprzez udział w teście, zrobienie zadania rekrutacyjnego. Odpowiadaj na pytania zwięźle i na temat, chyba że bierzesz udział w rozmowie na stanowisko związane z pisaniem bajek.

Po piąte – przygotuj pytania oraz propozycję związaną z wynagrodzeniem. Dlaczego obie opcje są bardzo ważne? Na każdej rozmowie pada pytanie „ile Pan/Pani chce zarabiać”- brak sprecyzowania co do kwoty zarobków może wskazywać na brak naszego zdecydowania, co do branży lub fakt, że nie jesteśmy osobą konkretną i posiadającą swoją wartość.

Rozmowa kwalifikacyjna okiem rekrutera

Przedstawiliśmy informacje, o czym musi pamiętać osoba aplikująca na konkretne stanowisko. Warto też wspomnieć jakimi zasadami powinien kierować się rekruter biorący udział w spotkaniu.

Po pierwsze – powinien zbudować dobry wizerunek firmy. Kiedy to na rozmowie pojawi się nasz idealny kandydat należy mieć na uwadze to, że i my musimy go przekonać do zostania naszym pracownikiem. Opisanie specyfiki pracy, benefitów oraz całokształtu organizacji to jeden z głównych argumentów przemawiających za wybraniem tej organizacji.

Po drugie – rozluźnij atmosferę. Osoby biorące udział w rekrutacji zazwyczaj są zestresowane, dlatego tak ważne jest rozluźnienie atmosfery. Zniwelowanie czynnika stresogennego to szansa na poznanie prawdziwego oblicza kandydata. Dzięki temu mamy prawdziwy obraz, a nie wyimaginowaną personę.

Po trzecie – zadawaj jasne pytania. Nic tak nie przeszkadza w rozmowie jak brak zrozumienia kontekstu wypowiedzi oraz samej jej treści. Gdy występuje problem w komunikacji może pojawić się pole do pomyłek, niedopowiedzeń. Dlatego tak ważne są krótkie, jasne pytania. W przypadku wątpliwości warto doprecyzować co autor wypowiedzi miał na myśli.

Kolejną rzeczą powinno być zachowanie powagi i szacunku do kandydata aplikującego na dane stanowisko. Zadałeś pytanie i otrzymałeś niesztampową odpowiedź- zachowaj powagę, nie wyśmiewaj kandydata. Bądź poważny – Twoje zachowanie musi być spójne z Twoim stanowiskiem, ale również z firmą, którą reprezentujesz.

Zadawaj pytania otwarte – to okazja do poznania prawdziwego oblicza kandydata. Okazja do składnej, dłuższej wypowiedzi jest szansą na poznanie jego kompetencji. Wiedza, otwartość na ludzi oraz merytoryczne podejście do tematu – to główne cechy, które są doceniane przez ogół świata biznesowego. 

Podsumowanie

Rozmowa kwalifikacyjna to jest dość specyficzną sytuacją, gdzie dwie strony dialogu mają w niej interes. Osoba ubiegająca się o pracę chce wypaść jak najlepiej, natomiast przedstawiciel pracodawcy chce, aby osoba z odpowiednimi kompetencjami zasiliła szeregi firmy. Jasność wypowiedzi, atmosfera, powaga oraz szacunek- to główne cechy, którymi powinien kierować się rekruter oraz aplikujący. Warto wspomnieć również o nienagannym stroju, postawie, punktualności oraz wielu innych cechach, które u potencjalnego pracodawcy są mile widziane. Rozmowa kwalifikacyjna to szansa dla obu stron. Gdy ich oczekiwania się spotkają i zostanie wypracowana nić porozumienia, możemy mówić o idealnej rozmowie kwalifikacyjnej.  

Zobacz inne nasze artykuły: KLIKNIJ TUTAJ

Share this:
Top