Jak pracować wydajnie?
Natłok obowiązków, niezliczona liczba zadań oraz mało… czasu. Jesteśmy obładowani obowiązkami zawodowymi, a to prowadzi do problemów z realizacją naszych planów. Co poprawić w naszym podejściu do pracy? Co zmienić, a może z czego zrezygnować? Jak pracować wydajnie?
Kilka rad jak pracować wydajnie
Na samym początku musimy zacząć od jasnego wyznaczania sobie zadań z podziałem na rzeczy ważne i ważniejsze. Wprowadzenie kategoryzacji pod względem priorytetów pozwoli nam się skupić na rzeczach, które musimy zrobić. Gdy czas będzie ograniczony, to właśnie dzięki temu zabiegowi, będziemy w stanie skutecznie rozdzielić obowiązki. Rzeczy mniej ważne będą mogły poczekać, gdyż nie będą w żaden sposób zaburzały naszych planów, a ich wykonanie jest fakultatywne.
Po drugie – skupmy się na pracy. Smartfon, radio, komputer, rozmowy kolegów i koleżanek z pracy, setki innych rozpraszaczy codziennie wpływa na nasze obowiązki. W tym wypadku powinniśmy ograniczyć ich wpływ. Wyciszenie telefonu, bycie offline, wyłączenie radia, skupienie uwagi na wykonywanych rzeczach to tylko przykłady czynności, które możemy podjąć w celu efektywniejszego wykonywania swoich obowiązków zawodowych.
Po trzecie – jeśli to możliwe to znajdźmy odpowiednią przestrzeń do pracy. Dzięki pracy w komfortowych warunkach szybko i efektywnie będziesz wykonywał czynności zawodowe. Nie chodzi tylko o komfort związany z wygodą i ergonomią sprzętu biurowego, ale również o atmosferę i o przestrzeń, w której masz pracować. Jeśli wykonanie zadania wymaga ciszy i spokoju – znajdź takie miejsce. Jeśli potrzebujesz miejsca do notowania to znajdź biuro z tablicą lub flipchartem. Dogodne warunki pracy oraz niezbędne materiały dadzą Tobie swobodę, a tym samym znikną wszelkie niedogodności wynikające z różnych „przeszkadzaczy”.
O czym jeszcze pamiętać?
Nie oszukujmy się. Nie da się wydajnie pracować przez 8 godzin. Dlatego warto przyjrzeć się sobie i swojej personie, aby wyznaczyć najlepszy czas na pracę. Jedni największą wydajność mają we wczesnych godzinach porannych, inni przed południem, a jeszcze inni dają z siebie wszystko wieczorem. Każdy z nas jest inny, dlatego każdy z osobna powinien przyjrzeć się swojej efektywności – to w efekcie przyniesie korzyści.
Kolejną rzeczą, która wpłynie na zwiększenie wydajności w pracy, jest pewnego rodzaju asertywność związana z przyjmowaniem na siebie kolejnych obowiązków. Jak pracować wydajnie? W tym wypadku, należy podjeść zdroworozsądkowo. Nie pozwólmy cedować na nas wszystkich możliwych obowiązków osób postronnych, gdyż sami utkniemy w punkcie bez wyjścia. Zarządzanie własnymi projektami oraz ewentualne wsparcie innych, gdy mamy odrobinę wolnego czasu, pozwoli nam zachować ład i porządek w harmonogramie zadań.
Podsumowanie
W dobie natłoku obowiązków nie zawsze udaje nam się utrzymać wysoką wydajność. Dzięki powyższym radom jesteśmy w stanie świadomie zarządzać swoim czasem oraz wykonywanymi obowiązkami. Bez względu czy w życiu zawodowym, czy to prywatnym – zawsze warto skupić się na tym, co aktualnie robimy. Dzięki takiemu podejściu możemy to zrobić szybciej, lepiej, dokładniej.
Zobacz inne nasze artykuły: KLIKNIJ TUTAJ