Jak pozbyć się nawyku negatywnego myślenia?
Chyba każdy z nas miał takie chwile, gdy coś nam się w życiu nie udawało. Natłok pracy, dziesiątki spraw do ogarnięcia, miliony myśli w głowie. Bywa, że dopada nas chandra, czujemy zrezygnowanie, w głowie pojawiają się negatywne myśli. Negujemy wszystko, nic nam się nie podoba, podupadamy na duchu. Jak pobyć się nawyku negatywnego myślenia?
Negatywne myślenie niszczy nam życie…
Każdy z nas jest inny i każdy inaczej radzi sobie z emocjami. Jeden kieruje się odwiecznym czarnowidztwem, drugi patrzy przez przysłowiowe różowe okulary. Dlaczego negatywne myślenie jest złe dla nas i naszego zdrowia? Dlaczego niszczy nam życie?
Człowiek „maszyna” nieidealna – skutki negatywnego myślenia
W człowieku zachodzą liczne procesy biologiczne, w tym procesy myślowe, które są efektem pracy tzw. komórek mózgowych, neuronów. Nieustanna negacja, wytykanie błędów, obniżanie swojej wartości… To zaledwie objawy tego, co dzieje się w naszej głowie. Niestety, często ten sposób bycia doprowadza nas do stanów lękowych, które może prowadzić do depresji lub innej choroby o podłożu psychicznym. W głowie pojawiają się projekcje, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. To swoisty mechanizm obronny, którego celem jest wyparcie pewnych zdarzeń z pamięci, ale również są próbą treningu umysłowego, który ma zadziałać w sytuacji stresowej jako gotowy plan ewakuacji. Negatywne myślenie ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Bezpodstawne zamartwianie powoduje wypalenie emocjonalne, brak empatycznych relacji z innym człowiekiem, ale również nieustanne sytuacje stresowe, które odbijają się na stanie naszego zdrowia. Zmęczenie fizyczne, brak chęci do życia oraz bóle somatyczne – to wszystko może być spowodowane negatywnym myśleniem.
Pozbycie się negatywnego myślenia – Bywa z tym różnie
Przez wewnętrzny niepokój zatracamy ludzkie odruchy. Warto wspomnieć, że krytyczne spojrzenie na świat jest oczekiwane, ale jest cienka granica między negowaniem i wskazywaniem wad, a nieustannym marudzeniem. To pierwsze ma wydźwięk konstruktywny, dające szansę na rozwój. Z kolei to drugie ma znaczenie pejoratywne- niszczące siebie, ale również otoczenie.
Jak walczyć z negatywizmem myślowym?
Istnieje coś takiego jak samospełniająca się przepowiednia. Złe emocje generują kolejne złe emocje. Myślisz, że czegoś nie zrobisz- masz rację, nie zrobisz. Dlaczego? Bo tak już masz w głowie poukładane. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na freudowskie ego, superego i ID. Negatywny sposób myślenia jest swoistą mieszanką tych trzech „ja”. Naturalna chęć do życia (ID), połączona z rzeczywistością (ego), kierująca się w stronę tworzenia własnego świata (superego)- świata szarego, złego i z natury źle ułożonego. Świata, który próbujemy ułożyć po naszemu. Interpretujemy go po swojemu, przy tym mając złudzenie wrogości, niedopasowania do nas. Porządku świata, którego nie jesteśmy w stanie finalnie osiągnąć.
W znacznej większości sami jesteśmy w stanie popracować nad zmianą tego nawyku. W trudnych przypadkach niezbędna jest pomoc fachowców-psychologów, coachów, mentalistów. Aby przerwać ten ciąg myślowy wystarczy wprowadzić kilka małych zmian, które wpłyną na tok myślenia i- przede wszystkim- postrzegania świata jako chaosu zawieszonego w próżni.
Oto kilka pomysłów jak szybko i skutecznie wprowadzić zmiany w życie:
- Wstań rano i doceń to, że żyjesz. Zobacz jaki piękny poranek.
- Zabrakło kawy? Napij się herbaty i poczuj smak Indii. Wiesz, kto zbierał Twoją?
- Stojąc w korku nie myśl, że się spóźnisz do pracy- to i tak nic nie zmieni. Wsłuchaj się w piosenkę, która właśnie leci w głośnikach.
- Ciesz się z małych rzeczy – doceniaj siebie i swoją pracę. Każdy powód do świętowania jest dobry.
- Uśmiechaj się – Twój uśmiech może sprawić uśmiech na twarzach innych. On do Ciebie wróci.
- Rozmawiaj! Nie bój się rozmawiać. Każda rozmowa odwleka Cię od złych myśli.
- Masz inne zdanie? Ok. Przedstaw swoje argumenty i przekonaj słuchacza. Znacznie lepiej brzmi „Nie, dlatego…” niż „Nie, bo nie”.
- Testuj siebie- daj sobie szanse na wprowadzanie nowości. Zawsze źle kogoś oceniałeś, bo z wyglądu stwarzał człowieka niekompetentnego? Porozmawiaj z nim i zobacz jak jest w rzeczywistości.
- Jesteś zmęczony psychicznie? Zwolnij! Idź na spacer, obejrzyj film w Internecie, spotkaj się ze znajomymi. Ty też potrzebujesz odpoczynku.
- Zmień myślenie. „To znowu przez…” zamień na „To dzięki…”
- Nabierz dystansu do otaczającej rzeczywistości. Pamiętasz psa sąsiada, co szczekał przez całą noc? On nie jest głupi. On szczekał, bo Twojej cioci z budynku obok, ktoś właśnie włamywał się do domu.
- Nie przejmuj się drobnostkami, a porażki traktuj jako naukę. To nowe doświadczenia budują naszą wartość.
Żyj, uśmiechaj się i korzystaj z życia. Pozbądź się negatywnego myślenia… Ten świat potrzebuje ludzi takich jak Ty!
Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami: KLIKNIJ TUTAJ!