Czy coaching ma sens?
Coraz częściej słyszymy o coachingu. Duże korporacje, małe firmy, osoby prywatne korzystają z usług coachów, mentorów, którzy pomagają w ich rozwoju osobistym. Czy coaching ma sens? Czym jest i jakie daje efekty? Sprawdzamy!
Coaching czyli… co?
To nic innego jak doskonalenie własnych kompetencji poprzez zbudowanie własnej ścieżki rozwoju. Jasne określenie celu pozwala na wyznaczenie kierunku, w którym należy dążyć, ale bez podania konkretnych rozwiązań. Cały proces doskonalenia jest elastyczny, przez co każdego dnia ścieramy się z innymi problemami. Rozwój konkretnych zdolności pozwala na ogólny rozwój jednostki, a tym samym na osiągnięcie wymiernego celu.
Co daje nam coaching?
Coaching pozwala nam na rozwój naszych kompetencji, dostrzeżenie szans i zagrożeń, ale również daje szansę na sfokusowanie się nad celem. Pozwala na wytyczenie konkretnej ścieżki, która będzie zmierzała do realizacji zamierzonych planów. Praca nad samym sobą to nie tylko konkretne działania, ale to również aspekt psychologiczny. Coachowie dzięki neurolingwistycznemu programowaniu (NLP) manipulują naszym zachowaniem w taki sposób, aby było spójne nie tylko z naszym podejściem merytorycznym do tematu, ale przede wszystkim by uzyskać wymierny efekt. Finalnie coaching daje nam szansę na rozwój wewnętrznych cech – menadżerskich, liderskich, samorozwojowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie pracować wydajniej, realizować projekty bez zbędnej mudy (z jap. muda- marnotrawstwo). Dzięki większej efektywności mamy więcej czasu, więcej pieniędzy, ale przede wszystkim zachowujemy wewnętrzny spokój. Czujemy się spełnieni.
Czy coaching ma sens?
Owszem, jeśli dostrzegamy w nim szansę na rozwój. Zyskuje on wielu nowych fanów, ale nie brakuje też sceptyków, którzy twierdzą, że to jedynie wydanie pieniędzy bez gwarancji osiągnięcia celu. Jednym z głównych punktów jest utrzymanie motywacji do działania i uwagi, przy jednoczesnej realizacji zaplanowanych zadań. Nieustanny rozwój, nauka i trening własnych umiejętności to podstawa pracy nad sobą. Wsparcie merytoryczne mentora/trenera jest swoistą deską ratunkową osoby, która szuka szansy na rozwój.
Podsumowanie
Odpowiadając sobie na pytanie „czy coaching ma sens?” warto wskazać na dualizm myślowy. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają sposobu na walkę ze swoimi lękami, problemami, brakiem motywacji. Dla tych, którzy szukają sposobu na osiągnięcie zamierzonych celów. Z drugiej strony są ci, którzy twierdzą, że to jedynie szarlataństwo. Wydane pieniądze nie gwarantują efektów, a aspekt manipulacji rodzi obawy przed postrzeganiem coachingu jako etycznego sposobu na rozwój. Każdy z osobna musi sobie odpowiedzieć czy warto, ale… jeśli nie spróbujemy to nie będziemy wiedzieli czy działa.
Zobacz inne nasze artykułu: KLIKNIJ TUTAJ