© All rights reserved. Powered by VLThemes.

5 nawyków skutecznego działania

5 nawyków skutecznego działania

Każdego dnia walczymy z trudami życia codziennego. Liczne projekty, sprawy prywatne, dodatkowe zadania, natłok obowiązków. Jak odnaleźć się w tej trudnej rzeczywistości? Co zrobić, aby być skuteczniejszym? Oto 5 nawyków skutecznego działania.

Nie bój się wyzwań

Po pierwsze: bądź sterem, a nie tylko żeglarzem i okrętem. Proaktywność to pierwszy z nawyków, który warto w sobie zaszczepić. Mawia się, że świat należy do odważnych. Trzymając się tego nawyku, nie bój się przejmować inicjatywy nad prowadzonymi działaniami. W tym wypadku to Ty bierzesz w pełni odpowiedzialność za to, co robisz. Podejmując wyzwania niezbędne jest pokonywanie przeszkód, które pojawiają się na naszej drodze. To jednostka ma być sterem, który będzie kierował statkiem w konkretnym kierunku. Na tym etapie trzeba zdać sobie sprawę z tego, że chcąc osiągnąć cel trzeba robić wszystko, aby tak się stało. Bierność, widoczny brak zaangażowania będzie jedynie przeszkodą do jego osiągnięcia. W pracy podejmując liczne inicjatywy musisz szukać rozwiązań, a nie wymówek. To one będą stanowiły cel Twoich działań.

Kolejnym nawykiem skutecznego działania jest zaczynanie z wizją końca. Nie chodzi tylko o osiągnięcie celu, ale również o nadanie jemu wyjątkowego charakteru, który jest nadrzędny. Sam cel jest jedynie ścieżką do osiągnięcia zamierzonego stanu. Zaczynając kurs na prawo jazdy naszym celem jest uzyskanie konkretnych uprawnień. Jeśli popatrzymy na to szerzej to klaruje nam się konkretna sytuacja, dzięki której nie musisz korzystać z komunikacji miejskiej, jesteś niezależny. Zdajesz egzamin nie tylko po to, aby być posiadaczem dokumentu. Zdajesz, aby móc się cieszyć z jazdy samochodem. W tym całym ambarasie chodzi nie o same czynności, które wykonujemy, ale o to, co nam one dają i czy faktycznie są dobrze robione, aby nie „przepalać” naszych zasobów. Rób coś, co pozwoli osiągnąć Tobie finalny cel. Jeśli zaczynasz to tylko z myślą o dobrnięciu do końca.

5 nawyków skutecznego działania – co jeszcze?

Kolejnym nawykiem, który jest bardzo ważny w naszym codziennym życiu, jest kwestia robienia najpierw rzeczy, które są najważniejsze. Priorytezacja zadań pozwala na świadome zarządzanie czasem, ale też naszą pracą. Robiąc listę zadań koniecznie podzielmy ją na 2 sekcje, z czego jedna to rzeczy ważne do zrobienia. Druga sekcja są to rzeczy do zrobienia poza harmonogramem zadań. Skupiamy się na tym co jest „must do”, a nie na tym, co jest fakultatywne. Takie podejście daje szansę realizację zadań zgodnie z harmonogramem, a cele fundamentalne są w pełni zaspokojone.

Czwartym nawykiem jest kwestia nie odkładania rzeczy na później. Patrząc przez pryzmat kalendarza i zegara ciężko z góry określić nam co czeka na nas w przyszłości. Dlatego, aby nie komplikować sobie życia, warto od razu robić rzeczy, które są do wykonania. Przełożenie ich w czasie docelowo może generować niepotrzebny stres. W przypadku, gdy nasz kalendarz się zapełni, przełożone rzeczy będą stanowiły dla nas dodatkowy balast. Plusem myślenia „akcja-reakcja” jest możliwość wdrożenia poprawek. Wykonując rzeczy od razu pozostawiamy sobie margines czasowy, który staje się swoistym kołem ratunkowym. Dzięki temu w razie „w” mamy okazję nanieść poprawki, tym samym dopiąć projekt na czas.

Ostatnim nawykiem, o który warto dbać, jest dzielenie zadań na etapy. W przypadku skomplikowanych projektów rozbicie ich na mniejsze zadania daje szanse na łatwiejsze zarządzanie projektem. To również rozwiązanie, które pomaga trzymać rękę na pulsie. W ten sposób etapowość pozwala na badanie stanu zaawansowania realizacji. Skuteczne działanie, odhaczanie punkt po punkcie nie tylko wskazuje nam postęp prac, ale napędza do osiągania kolejnych kroków.

Podsumowanie

Zmiana podejścia oraz wprowadzenie nawyków do życia codziennego przyczynia się do wzrostu efektywności, ale również komfortu działania. Łatwiejsza kontrola nad realizacją zadań, skuteczne osiąganie celów, niwelowanie przeszkód… to tylko nieliczne zalety zmiany podejścia.

Zobacz inne nasze artykuły: KLIKNIJ TUTAJ

Share this:
Top