Uszkodzenie - DPD
USZKODZENIE
Jeśli odbiorca otrzymuje uszkodzoną lub niekompletną przesyłkę lub następuje zwrot uszkodzonej paczki do nadawcy należy działać bezzwłocznie.
SZKODA JAWNA → PROTOKÓŁ SPISZ PRZY DORĘCZENIU
Jeśli jest szkoda jawna (widoczna przed rozpakowaniem przesyłki, uszkodzony, rozdarty, zamoczony karton itp) i przyjmiesz przesyłkę bez zastrzeżeń przewoźnik może odrzucić reklamację. Nie należy przyjmować przesyłki przed spisaniem protokołu szkody.
Protokół szkody w DPD spisywany jest w formie elektronicznej.
Zgodnie z dostępnym na stronie DPD regulaminem, osoba uprawniona ma godzinę na spisanie elektronicznego protokołu szkody przy szkodzie jawnej.
Protokół dostępny jest pod adresem: https://protokol.dpd.com.pl/
SZKODA NIEJAWNA → MASZ 7 DNI KALENDARZOWYCH NA SPISANIE PROTOKOŁU SZKODY
Protokół szkody w DPD spisywany jest w formie elektronicznej.
Zgodnie z dostępnym na stronie DPD regulaminem, osoba uprawniona ma 7 dni na spisanie elektronicznego protokołu szkody przy szkodzie niejawnej.
Protokół dostępny jest pod adresem: https://protokol.dpd.com.pl/
PRAWIDŁOWO SPISANY PROTOKÓŁ SZKODY → ZWERYFIKUJ PRZED PODPISANIEM, CZY SPISANY JEST ZGODNIE Z PRAWDĄ
Pamiętaj, że jest to najważniejszy dokument w reklamacji. Przed podpisaniem protokołu szkody należy go przeczytać i sprawdzić, czy kurier zaznaczył odpowiednio sposób zapakowania i rodzaj uszkodzeń. Więcej informacji znajdziesz w artykule Jak powinien wyglądać prawidłowo spisany protokół szkody?
OPAKOWANIE → ZACHOWAJ DO INSPEKCJI KURIERA
Jeśli protokół szkody spisywany jest z kurierem opakowanie należy zachować do inspekcji kuriera. Można je wyrzucić dopiero po spisaniu protokołu szkody. Jeśli klient wyrzucił opakowanie należy szczegółowo opisać je w protokole szkody oraz opisać zastosowane zabezpieczenia. Jeśli spisywany jest protokół zastępczy należy załączyć zdjęcia opakowania.
ZDJĘCIA → ZAŁĄCZ ZDJĘCIA USZKODZONEGO OPAKOWANIA I TOWARU
załączenie zdjęć do reklamacji wpływa pozytywnie na rozpatrzenie, jest to dodatkowy dowód w sprawie.
TERMIN NA ZGŁOSZENIE REKLAMACJI → 30 DNI OD DATY DORĘCZENIA WRAZ Z PEŁNĄ DOKUMENTACJĄ
Aby przewoźnik przyjął zgłoszenie reklamacyjne muszą zostać załączone wszystkie wymagane dokumenty. Jakich dokumentów przewoźnik wymaga sprawdzisz w artykule Wykaz dokumentów wymaganych do zgłoszenia reklamacji
KTO ZGŁASZA REKLAMACJĘ → WŁAŚCICIEL TOWARU - OSOBA BĘDĄCA W POSIADANIU PRZESYŁKI
Zgodnie z regulaminem przewoźnika i prawem przewozowym reklamację roszczeniową może złożyć tylko właściciel towaru. Jeśli przesyłka została odebrana przez odbiorcę właścicielem towaru zgodnie z umową przewozu jest odbiorca, jeśli natomiast odbiorca odmówił przyjęcia przesyłki i została ona zwrócona do nadawcy, właścicielem towaru jest nadawca.
Jeśli przesyłka znajduje się u odbiorcy, natomiast Ty jako nadawca chcesz zgłosić reklamację konieczne będzie załączenie w dokumentacji Zrzeczenia odbiorcy na rzecz nadawcy przesyłki. W ten sposób otrzymasz prawo do reklamowania przesyłki.
Przydatne linki:
→Panel klienta - Reklamacje
→Jak zgłosić reklamację na portalu?
→Jakie dokumenty potrzebne są do zgłoszenia reklamacji?